AKO PREŽIŤ MATURITU


V tomto článku ti dám 4 kroky, ako Maturitu z angličtiny urobiť. Chcem ťa povzbudiť, aby ti to šlo, nie strašiť ťa.

"Učila som sa všetko...všetko, čo mi povedali...a aj tak to nedávam..."

S plačom mi v decembri v telefóne oznamovala študentka, ktorá bola úplne frustrovaná z toho, že aj keď sa učí angličtinu denne niekoľko hodín, tak v škole testy nedáva. A samozrejme už má tej blbej angličtiny plné zuby.

Nechala som ju vyrozprávať a v tichosti som jej povedala, že ani ja by som bez toho, aniž by som vedela, čo po mne niekto chce, Maturitu neurobila.


Prestala plakať.

"Chcete vedieť ako robiť jednotlivé cvičenia a na čo sa zamerať?" opýtala som sa jej. Medzi poslednými vzlykmi povedala, že áno a ja som nielen cítila ale aj počula ako jej spadol kameň zo srdca.

Pustili sme sa do toho. Pred skúškou som jej ešte robila podporu, skôr psychickú a potom prišla sms: MÁM TO A ZA 1.


Tak som si povedala, že si toto nemôžem nechať pre seba a použijem to, čo som s ňou robila aj pre iných. Referencia


Tu je to, čo sme spoločne robili:

JE TO O SEBAVEDOMÍ a VEDOMÍ.

MUSÍM VEDIEŤ AKÉ JE ZADANIE ÚLOHY.

MUSÍM MU ROZUMIEŤ - ROZUMIEŤ TAK, ABY SOM VEDELA, AKÚ TECHNIKU MÁM POUŽIŤ A NA ČO SA ZAMERAŤ.

Ale ako sa to dozviem?


Mal by ti to samozrejme povedať a presne vysvetliť učiteľ. Ale aj ja, ktorá som strávila takmer 20 rokov prípravou študentov na Maturitu viem, že nie všetci učitelia dokážu veci jasne vysvetliť. A ty to vieš ešte lepšie, lebo s nimi si každý deň. Máš učiteľov, ktorí sú super a chápeš ich.


Ak ti to ale nedokážu presne povedať - niekedy to ani ich vina nie je, len ty potrebuješ ešte iný pohľad - tak ti dám jeden príklad.

Poďme si uviesť príklad na LISTENING-u.


KROK 1.

Mal by som vedieť, aký druh LISTENING-u budem robiť. Či BUDEM VYBERAŤ Z MOŽNOSTÍ alebo či BUDEM PRIRAĎOVAŤ, kto, čo povedal.

Takéto cvičenia sú v každej učebnici. Každá lekcia má listening, niekedy aj viac a keď sa na nich dobre pozrieš, uvidíš, že zadania sa líšia.

Dajme tomu, že cvičenie mi hovorí, aby som vybrala z možností.

KROK 2.

STAROSTLIVO A S PLNOU KONCENTRÁCIOU si možnosti PREČÍTAM.

KROK3.

Pri prvom počúvaní vnímam, odpoveď a možnosť /ti vyberiem.

KROK 4.

Ak sa mi to nepodarí na prvé počúvanie, namiesto paniky sa zameriam iba na tieto možnosti a počúvam iba tie, kde si nie som istý alebo neviem vôbec.

Možnosti doplním pri druhom počúvaní.

KROK 5.

Ale čo, ak sa mi všetko nepodarí. Tu som študentom vždy hovorila dve veci.

Ak váhaš, daj tam to, čo si vybral ako prvé a už sa tým ďalej nezaoberaj. Ak vôbec nevieš, daj na svoju vnútornú intuíciu, ktorá ti to napovie a hlavne o tom nepochybuj.

VYBERIEM NÁHODNE. Nikdy nenechávam políčko prázdne.


Prečo dať to, čo ma prvé napadlo?

Lebo štatisticky je dokázané, že to, čo nám mozog ponúkne ako prvú možnosť je z 90% správne. Tak prečo nebrať 90% na maturitnom teste z angličtiny? Na skúške dobré, nie?


Prečo vždy vyplniť?

To ti je jasné, lebo si môžeš tipnúť ale ak ku tomu ešte urobíš vec, že zahodíš strach a namiesto toho na chvíľku zavrieš oči a v mysli sa opýtaš, ktorá možnosť je správna - dostaneš odpoveď, Tú tam šupni a hlavne neváhaj. Opäť zo štatistík, ľudia, ktorí sa riadia vnútornou intuíciou robia dobré rozhodnutia.

Ak to dokážu iní, dokážeš aj ty.


Ako poznám. že je to intuícia? Čo ak si to vymýšľam?

Spomeň si teraz na situáciu, kedy si nejak vnútorne cítil, že máš alebo nemáš niečo urobiť a keď si tak urobil, ukázalo sa, že ak by si to neurobil, tak by sa niečo hrozné stalo? Určite to poznáš. Aj vtedy si si možno myslel, že si to namýšľaš, lebo tak nám to vravia tí študovaní. Je to na tebe. Skúšaj to teraz, počas písomiek a nalaď sa na seba. To je intuícia. Za vyskúšanie nič nedáš a ja viem, že si múdry, lebo keby si nebol, tak toto nečítaš.PREČO MÁM ROBIŤ TAKÉ KROKY?

Lebo:

1. Cítim, že mám LISTENING pod kontrolou.

2. Tým, že ho mám pod kontrolou, tak neváham - som sebavedomý.

3. Tým, že doplním všetky možnosti mám pocit, že som to splnil - tým potvrdím aj môj pocit sebavedomia.


Je to o sebavedomí - je to iba test. Testy robia ľudia dobre vtedy, keď sa cítia vo svojej koží, keď sa nedajú rozhodiť.

Poznáš to. Študent, ktorý sa učí ako blázon má na Maturite 2 a ten, čo sa ledva predral do ďalšieho ročníka má tiež 2. Ubral totiž Maturite na dôležitosti.

ZHRNUTIE


1. Musím presne vedieť, ako mám na jednotlivé druhy cvičení ísť.


2. Uberiem maturite na jej dôležitosti tým, že sa pripravím a urobím to, čo najlepšie viem.


3. Budem s tým spokojný, ako som to urobil. Možno sa to zdá malicherné, ale nechaj si to prejsť hlavou. Niekedy, keď sa veľmi snažíme uspieť, tak nás tá snaha odrovná.


3. Namiesto kritiky sa povzbudím. Kritika škodí. Každému. Od mala nás učili, že keď urobím dobre mám to brať za samozrejmosť. To je totálna haluz. Chváľ sa za každý malý úspech, za všetko, čo urobíš dobre. Skús to aj ty. Uvidíš, ako sa zmení tvoj pohľad na veci, testy, ľudí.


4. Ak potrebujem pomoc, povzbudiť, tak požiadam o pomoc ľudí, ktorí sú profíci pri príprave na Maturitu. Nechoď za takými, čo ťa budú strašiť. Nepotrebuješ viac strachu, Potrebuješ oporu a istotu, že to, čo sa učíš ti naozaj pomôže.

Ak by si sa cítil, že si nanič, tak tomu never. Pozri sa, čo si zatiaľ v tvojom krátkom živote dal. Nikdy nepochybuj o ničom, čo si urobil, lebo v tej chvíli si nevedel inak, lepšie. To, čo si urobil si aj tak urobil najlepšie, ako si v danej chvíli vedel.

No a ak ešte náhodou paddá tvoja hlava pod tiahou, ktorú na teba spoločnosť, rodičia a učitelia navalili, tak mi napíš. Ja ťa určite povzdbudím.Tu je moja pomoc tebe.

Tu je pomôcka, ako POPÍSAŤ OBRÁZOK.

Tu je pomôcka ako mať SPEAKING POD KONTROLOU.

Veľa zdaru pri maturitnej skúške z angličtiny ti prajem. S láskou, Zuzana Walsh

#B2aC1 #angličtina #Tipy

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon

00421 903373095

Tatranská Lomnica,

059 60 Vysoké Tatry, Slovakia

©2015-2019

 BY BUSINESS ANGLIČTINA CEZ SKYPE.

PROUDLY CREATED WITH WIX.COM

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now